Eurofondový škandál, po ktorom takmer vyhynuli žirafy

Autor: andrej hrnčiar | 12.12.2016 o 8:26 | (upravené 12.12.2016 o 9:50) Karma článku: 3,02 | Prečítané:  1073x

Slovensko má na krku obrovský eurofondový škandál. Kým som minulý týždeň na tlačovke spolu Bélom Bugárom a  Petrom Pellegrinim predstavoval zásadné pozitívne zmeny v čerpaní eurofondov, ...

... Slovenskom letela správa v podaní mienkotvorného denníka, že žirafám hrozí vyhynutie. Napriek tejto hrôzostrašnej informácii však headline dňa ešte len čakal na svoje zrodenie: poslanci OĽaNO totiž o pár hodín rozdali v parlamente kolegom knihu, ktorá sumarizuje kauzy Smeru z posledných rokov. Tam si ma zrazu všimol aj bulvár, a tak sa celé Slovensko dozvedelo, že počas vystúpenia predsedu vlády som jeden výtlačok spoza jeho hlavy odložil. A bolo vymaľované.

 

Nechcem sa vyplakávať a ponosovať na zlé médiá, ale šírenia skepsy, zlých správ a rozoštvávania ľudí je už v poslednom čase neúnosne veľa. Žijeme v čase sociálnych sietí a internetu, kde hrajú prím konšpirácie, neoverené senzácie, hoaxy a najmä dobre organizované skupiny ľudí, ktoré poňali virtuálny svet ako bezplatné ihrisko pre svoju propagandu. „Novinárom“ je už dnes každý, kto má mobil či počítač. Ak však chcú dnešní žurnalisti v tomto bahne prežiť, musia byť jednoducho iní – objektívni, dôslední, spravodliví a cítiť vlastný podiel zodpovednosti za to, ako táto krajina funguje a ako o nej zmýšľajú jej občania. Inak povedané, popri krvi a sexe, ktorými plnia svoje titulky, by mali mať zmysel pre vyváženosť spravodajstva a nebáť sa priniesť ľuďom aj pozitívne informácie.

Napríklad tie o eurofondoch. V kuse počúvame, že je to symbol korupcie a zlej EÚ, a pritom ide o jednu z najväčších výhod nášho členstva v Únii. Slovensko nemá peniaze na masívne investície do infraštruktúry, rozvoja vidieka či životného prostredia, a vďaka eurofondom môžeme oveľa rýchlejšie dobiehať zameškané. Je v nich korupcia? Poďme ju odstrániť. Čerpajú sa ťažko? Poďme to zjednodušiť. Ale prestaňme stále len vyplakávať, že niečo nejde.

S čím sme teda prišli? Ja s dlhoročnými skúsenosťami zo samosprávy a osobným politickým presvedčením, že jednou z najlepších ofenzív v boji proti korupcii je čo najvyššia transparentnosť (Aj preto mesto Martin už tretíkrát bodovalo v špičke najtransparentnejších slovenských miest, tohto roku sme boli druhí.) Béla Bugár s politickou podporou Mostu-Híd a snahou o spoluprácu v rámci vládnej koalície na témach, ktoré si vyžadujú širšiu súčinnosť. A vicepremiér Peter Pellegrini s konkrétnymi technickými opatreniami a legislatívnymi zmenami, ktoré predloží priamo vláde.

Eurofondy sa začnú čerpať dvojkolovo, čo mimoriadne pomôže najmä samosprávam. V prvom kole sa totiž posúdi len kvalita zámeru, takže mestá a obce nebudú musieť vopred vynakladať obrovské prostriedky na detailné projekty, vybavovať stavebné povolenia či územné rozhodnutia s neistým výsledkom. Až po schválení začnú riešiť potrebnú administratívu. Štát si už nebude môcť ikskrát pýtať dokumenty, ktorými dávno disponuje - čo môže, to si overí sám. A napokon, po prstoch dostanú rôzne pochybné agentúry, ktoré pod pláštikom vybavovania „projektov“ zrejme fungujú na korupčnom princípe.

Meniť život ľudí k lepšiemu a robiť štát bližším a funkčnejším je psou povinnosťou tejto vládnej koalície. To je skutočný boj proti extrémizmu. A aby neboli eurofondy len v rovine imaginárnych projektov, ale dostali skutočnú tvár, toto sa nám napríklad podarilo z eurofondov pripraviť v Martine.

Pekné? Ďakujem. Teraz to bude oveľa dostupnejšie pre všetky slovenské mestá a obce. Som rád, že ste sa na chvíľu odreagovali pred večerným nášupom búračiek, vrážd, politického cirkusantstva a vyhynutých žiráf.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

V mori zachytili čudný zvuk. Zmiznutá ponorka mohla vybuchnúť

V mori v čase zmiznutia ponorky zachytili abnormálny zvuk, ktorý pripomína explóziu.

DOMOV

Policajti, vojaci aj vrtuľník. Vrahov Kubašiaka hľadali tri dni

Obvinenia voči Šajgalovi odznova prejedná prvostupňový súd.

KOMENTÁRE

Slovensko ničí lowcostová mentalita. Kedy s tým niečo urobíme?

Atmosféra nedôstojných príjmov nás ničí.


Už ste čítali?